Zpět na hlavní stránku

On-line poradna školního preventisty

Vážení návštěvníci našich stránek,
na těchto místech vás budeme informovat o aktuálních problémech z oblati sociálně patologických jevů (tzn. návykové látky, šikana, sexuální výchova, mezilidské vztahy a osobní problémy).
Dále vám nabízíme on-line poradnu. Na vaše dotazy bude odpovídat Ing. Charlotta ŠVEHLÍKOVÁ, která na naší škole zastává roli preventisty sociálně patologických jevů.

 Napište svůj dotaz!

Aktuální informace

Rizika a nástrahy Facebooku - sdílení na Facebooku  ::  15. 3. 2015

Jako příklad uvedeme uživatele Aničku, uživatelku která má dobře nastavené své soukromí a má na svém profilu jen tři přátele - tři nejlepší kamarádky.Na svou zeď vloží příspěvek,který mají vidět pouze ony.Jak dlouho bude asi trvat než se tento příspěvek (fotka,video) dostane i k očím dalších uživatelů? věřte nebo ne, bude toto soukromí prolomeno během několika vteřin - kamarádky mají totiž chytrý telefon s připojením na internet a jedna z nich použije tlačítko "líbí se mi" a druhá napíše komentář (třeba smajlíka) čímž obě kamarádky přepošlou příspěvek všem svým přátelům, kterých mají na rozdíl od Aničky několik stovek.Tito mají další své přátele a zcela jistě se najde hodně dalších, kteří použijí stejné tlačítko nebo napíšou svůj komentář.Každý uživatel Facebooku by měl počítat s tím, že jeho příspěvky nevidí pouze omezená skupina jeho přátel,ale v podstatě kdokoliv.

Zapsala: Ing. Charlotta Švehlíková


<< zpět / top ^

 

Happy Slapping jako nový jev kyberšikany  ::  4. 11. 2013

Kyberšikana je záměrný jev, který zahrnuje nebezpečné komunikační praktiky realizované prostřednictvím internetu nebo mobilních telefonů. Neustále se rozšiřuje o nové formy ubližování a ponižování. Zahánění nudy spočívá v dopředu naplánovaném útoku na nic netušící oběť, která dostane od útočníka plácnutí (tzv. slap). Celý útok nahrává komplic útočníka na kameru nebo mobilní telefon a tento úlovek poté umístí na internet. Cílem je získat co nejobdivuhodnější video, které má za úkol pobavit. Tato zábava byla pojmenována jako Happy Slapping - šťastné fackování. Postupem času se z pouhého pohlavku staly agresivní a násilné útoky, sexuální obtěžování, znásilnění i vraždy. Již v několika případech byla zaznamenána smrt oběti.
Kyberšikana, tedy ani Happy Slapping, není v České republice trestným činem, chování při kyberšikaně však naplňuje skutkovou podstatu některých trestných činů. Může tedy jít o vydírání, vyhrožování, útisk, nebezpečné pronásledování a v případě Happy Slappingu i o ublížení na zdraví, mučení či vraždu.

Zapsala: Ing. Charlotta Švehlíková


<< zpět / top ^

 

Jak si zachovat zdravé tělo  ::  3. 3. 2013

Někteří lidé jsou nešťastní, protože si zničili tělo - kouřením, alkoholem, čicháním chemikálií nebo drogou. Jestliže člověk tyhle věci nedělá, má velké štěstí a je šťastný. Dobrá nálada je vlastnost, kterou můžeme ovlivnit.
Pamatuj si, máš-li nějaký problém, vždy se snaž o něm s někým promluvit. Máš svou rodinu, kamarády nebo učitele ve škole. Nikdy se nesvěřuj cizím lidem. Mladí lidé si často zničí tělo, protože touží po vzrušení. Ale možná, že zrovna ty nevíš, že tyto pocity si můžeš navodit i bez alkoholu a drog. Tvé tělo vyrábí zvláštní chemikálii, která tlumí bolest - nazývá se endorfin. Je stejný jako morfium, ale není nebezpečný, protože si ho tělo samo vyrábí. Tělo si může vyrobit dostatek endorfinu, aby se dostavil pocit radostného vzrušení a nemusí si při tom ani trochu ubližovat. Tělo vyrábí endorfin při namáhání svalů, takže když si pořádně zaplaveš, zaběháš, zalyžuješ, zabruslíš, zatancuješ, dostaneš dobrou náladu. Cokoliv namáhá tvé svaly způsobí,že se tvůj mozek naplní endorfiny, které vyrábí tvé tělo. Toto způsobí, že se cítíš dobře a vesele a nemusíš si při tom ničit své tělo.
Lepší než brát drogy - nemyslíš?!!!

Zapsala: Ing. Charlotta Švehlíková


<< zpět / top ^

 

Drogy a tvé tělo  ::  2. 12. 2012

V minulém školním roce jste se mohli dozvědět, jak působí cigarety a alkohol na lidské tělo. Dnes toto povídání ukončíme popisem působení drog na lidské tělo.
Někteří lidé zneužívají drogy a tak ničí svá těla. Jsou to ty drogy, které když přijdou do mozku, mohou působit zajímavě. Některé velmi vzruší, některé vyvolají pocit síly a energie, některé velmi uvolní. Některé mohou vyvolat poruchy rovnováhy, některé mohou vyvolat chvilkový pocit radosti, po některých z nich lidé na chvíli zapomínají na věci, které je trápí. Vyvolávají jak dobré tak špatné pocity. Zle působí v lidském těle. Někteří lidé si na ně stále víc a víc navykají, stávají se na drogách závislí. Ničí játra, která musí z těla odstraňovat jedy. Oči zčervenají, z nosu teče a na obličeji se objevují nehezké skvrny. Když drogy zničí tělo, člověk zemře. Drogy ničí buňky mozku, takže člověk duševně onemocní. Mohou porušit srdce, ničí buňky v krvi. Člověk, který je závislý na drogách, není schopen pracovat, hrát si, sportovat, učit se, myslí jen a jen na drogu. Protože drogy nejsou volně k sehnání, zoufale shání překupníky, kteří mu je obstarají. Tito lidé kradou a ubližují jiným lidem, aby na drogy získali peníze. Většina závislých žije na ulici a mnoho z nich je nemocných. Na začátku si všichni myslí, že nebudou mít s drogou žádné problémy, že ji udrží pod kontrolou. Myslí si, že mohou některou jen tak pro zábavu vyzkoušet a dokážou přestat, když budou chtít.

Zapsala: Ing. Charlotta Švehlíková


<< zpět / top ^

 

Gothic styl  ::  2. 12. 2011

V minulém školním roce jsme si vysvětlili co je to Emo styl a nyní si povíme něco o Gothic stylu.
Gotická subkultura je ovlivněna různými umělci, nejen hudebníky ale také malíři i fotografy. Jejich práce jsou založeny na mystice, morbiditě, romantismu. Na obrazech najdeme upíry, duchy i erotická těla. Barvy jsou vždy temné. Gothic styl je vždy svázán s fetišismem, guma, latex, velmi odvážné erotické oblečení. Potlačení pohlavnosti(muži v sukních, korzetech a s nalakovanými nehty – ženy v těsných kožených kalhotách a ověšené řetězy.
Pro gotickou módu jsou typické dlouhé sametové šaty, krajky, kožené oblečení – to vše v černé nebo tmavě modré nebo fialové barvě, v kombinaci s masivními stříbrnými šperky. Typická je bílá pleť, šedé nebo červené oční stíny a černá řasenka. Rty jsou krvavě červené a černé nehty. Často jsou používány zvonové rukávy. Vlasy si barví na černo nebo červeno. Typické pro tento styl jsou síťované punčochy a černé kožené pláště. Tělo si zdobí pearcingem a tetováním. Velmi často tito lidé mívají deprese a nacházejí úlevu v poškozování vlastního těla. takové chování je pro většinu z nich módní. Jsou to lidé přemýšliví, nenásilní, tolerantní a často jsou nesprávně spojováni s rasismem. Mnoho z nich se stará o věci krásné, záhadné a nadpřirozené, Poslouchají gotickou hudbu a čtou určitý druh literatury. Chodí do tzv. gothic klubů a pořádají gothic party.

Zapsala: Ing. Charlotta Švehlíková


<< zpět / top ^

 

"Piješ alkohol?" Jestli ano, tak čti dál…  ::  4. 4. 2011

Alkohol a tvé tělo:
Alkohol je jed, je to zvláštní jed. Když ho někdo vypije mnoho, může hned zemřít. Když ho vypije trošku, může mít zajímavé pocity.
Když se alkohol dostane do mozku, jeho buňky začnou být ospalé. Mnoho opilých lidí potká neštěstí.
Ve chvíli, kdy se alkohol dostane do jater, začne zde působit a játra ho musí odbourat a tím se ničí. Lidé, kteří hodně pijí, mají často nemocná játra. Mají také ošklivou pleť, žaludek je často podrážděný a bolí. Jakmile se alkohol dostane do ledvin, ty poznají, že jde o jed a vyrábí více moče. Z buněk, které vodu potřebují, bez vody začne bolet hlava.
Když pije alkohol žena, která čeká děťátko, alkohol vnikne do miminka ještě před narozením. Miminko přestává růst a někdy zemře dřív, než se narodí. Někdy zahynou buňky v mozku děťátka, takže se narodí mentálně postižené. Někdy nevyspěje, nemůže se normálně učit a hrát si.
Někteří lidé se narodili s buňkami v mozku, které reagují na alkohol jinak, než je obvyklé. Když poprvé okusí alkohol, natolik se jim to zalíbí, že v pití pokračují, až u nich nastane návyk a nemohou už bez alkoholu být. Když nepijí, není jim dobře. Už nemají při pití alkoholu příjemné pocity, ale cítí se moc zle. Člověk, kterému se tohle stane, je alkoholik – je závislý na alkoholu.

Zapsala: Ing. Charlotta Švehlíková


<< zpět / top ^

 

"Kouříš?" Jestli ano, tak čti dál...  ::  27. 11. 2010

"Chceš slyšet pravdu o kouření?" Čti dál...
Kouř z cigarety není jenom šedý obláček, skládá se z nepatrných kousíčků hutné hmoty. V obláčku kouře najdeme NIKOTIN, DEHET a plyn, který se jmenuje OXID UHELNATÝ. Také je tam ČPAVEK a mnoho jiných chemikálií. Dostane se i do krve, která putuje celým tělem, jak srdce bije a krev protéká žilami.
NIKOTIN obsažený v kouři z cigaret vniká do plic. Srdce začne bít rychleji, krev se tlačí na stěny cév - krevní tlak - a to znamená, že i ostatní části těla jsou nuceny těžce a vlastně zrychleně pracovat. Když se nikotin dostane do krve, některé buňky se začnou lepit jedna na druhou a přilepí se na stěny cév, tím se cévy zužují, až krev nemůže probíhat a výsledkem je INFARKT. Srdce je vážně porušeno a člověk může náhle zemřít.
DEHET - je hnědá hmota, která se usazuje na plicích, dráždí a nutí ke kašli. Kuřák při kašlání zčervená a těžce vykašlává dehtovou matlanici.
OXID UHELNATÝ - se dostane do krevních buněk, kde má být kyslík, oxid uhelnatý tak brání průchodu kyslíku tělem. Svaly nemohou konat svoji práci, ani játra nejsou schopna správně fungovat. Všechny části těla přestávají pracovat tak, jak by měly. Žena, která kouří a nosí ve svém těle děťátko, které potřebuje růst, aby se mohlo narodit, vstřebává do sebe vše, co je v krvi obsaženo. Děťátko neroste a často je už od narození nemocné, trpí hladem, protože od maminky nedostává to, co potřebuje, především kyslík a výživu. Místo toho je mu nabízen škodlivý NIKOTIN a OXID UHLELNATÝ. Proto takové děťátko v maminčině bříšku neroste a narodí se mnohem menší, než by mělo nebo dokonce zemře. Ale není to jen kouř z tabáku, který škodí.
Ať se tabák žvýká, cucá, čichá nebo kouří, vždycky zanáší do těla nebezpečné a odporené látky. Kuřáci bývají častěji nemocní, kouření jim kazí chuť k jídlu a často ošklivě zapáchají.
Bývají často protivní. Dech, oblečení a vše, co mají kolem sebe, nepříjemně páchne. Zuby mají žluté a bez lesku, prsty mívají zažloutlé.
Tak proč lidé kouří?
Kouření totiž umí vyvolat příjemné pocity, když nikotin a oxid uhelnatý přijdou do mozku, některé funkce se zrychlí, takže se může zdát, že jsme alespoň chvilinku velice čilí. To je ale mylný dojem. Kouřením se některé mozkové funkce zpomalí tak, že kuřák se cítí uvolněný a v pohodě opravdu jen chviličku. Tyto pocity se rychle vytrácejí a kuřák potřeuje stále víc a víc kouřit. Později si na nikotin zvykne, příjemné pocity mizí a zůstává jen hloupý a zbytečný návyk. Bez kouření je mu špatně, je nervózní a má špatnou náladu. Proto je tak těžké kouření odvyknout.
Není lepší s kouřením vůbec nezačínat? "Zkus se zamyslet a odpovědět si!"

Zapsala: Ing. Charlotta Švehlíková


<< zpět / top ^

 

Víte, co je to EMO?  ::  25. 4. 2010

V poslední době se šíří mezi školní mládeží - je to styl, který s sebou nese mnoho postojů ovlivňujících chování dětí a mládeže.

Jak se pozná?

  • Na první pohled nás upoutá obliba v černé barvě.
  • Rovné, černé vlasy na jedné straně zakrývající oko.
  • Chlapci nosí upnuté kalhoty a kotníčkové tenisky.
  • Na obličeji je piersing.
  • Tmavý make-up a černé linky pod očima, nebo růžové stíny.

Ale...

... vedle oblečení je tento styl EMO typický něčím daleko závažnějším - a to psychickým postojem k životu - že:
  • svět je špatný,
  • jedinci EMO jsou skeptičtí, trápí je beznaděj, rezignace, osamocenost,
  • jsou ublížení, odmítnutí,
  • plánují konec života, jsou depresivní,
  • často se sebepoškozují.

Jaký je Váš názor na tento styl? Znáte někoho, kdo se takto projevuje, kdo tento styl uznává nebo se do něho jen stylizuje?
Napište, ptejte se...

Zapsala: Ing. Charlotta Švehlíková


<< zpět / top ^

 

KYBERŠIKANA :: nová podoba šikany  ::  20. 3. 2010

Minulý týden se konala schůzka metodiků v poradenském centru na Sládkové. Jako každý seminář jsme - jako metodici prevence - hovořili o problémech "svých" škol. Byla jsem zaskočena množstvím případů týkajících se "KYBERŠIKANY". Musím říct, že s tímto problémem se naše škola setkala teprve jednou - a to v loňském roce, v bývalé 9. třídě, ve které jsem byla třídní učitelkou. Na internetu se objevilo video "bitky" žáků ve třídě, které natočili žáci této třídy. Hned jsmte tento problém začali řešit. Věnovali jsme mu čas, aby žáci věděli, jak může pokračovat, co způsobovat a bohužel v některých případech vést až ke smrti oběti...

Co to tedy je KYBERŠIKANA?

Souvisí s šikanou, je to šikanování jiné osoby s využitím internetu, mobilních telefonů nebo jiných informačních technologií.
Je to druh psychické šikany = ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožení, zastrašování.

Projevy:
1. Zasílání urážlivých zpráv či pomluv (e-mail, SMS, chat, Skype...).
2. Pořizování zvukových záznamů, videí, či fotografií s cílem poškodit zachycenou osobu.
3. Vytváření internetových stránek, které uráží, ponižují.
4. Vydírání pomocí mobilního telefonu.
5. Pronásledování voláním nebo psaním zpráv.

Můžeme se nějak chránit?

Pomoci nám mohou následující kroky:

1. Vždy respektuj ostatní uživatele.
2. Dobře si rozmysli, co odesíláš a komu.
3. Nakládej opatrně se svým heslem.
4. Nikdy nikomu neznámému nesděluj své osobní údaje!

Kde hledat další informace?

V České republice existuje řada projektů, které se zabývají touto problematikou:
Linka bezpečí online, Krizová linka IPP ČR, Projekt E-bezpečí.

Zapsala: Ing. Charlotta Švehlíková


<< zpět / top ^

 

Okénko školního preventisty  ::  11. 10. 2009

Vážení rodiče našich žáků,
nejen v okolí školy, ale i ve městě Brně, mohou vaše děti přijít do kontaktu s drogou. Většina rodičů není dobře informována o působení různých drog, a proto jsme Vám zhotovili malé publikace, které jste dostali na třídních schůzkách, nebo se na ně můžete podívat na stránkách školy.
Jistě cítíte, že Vaše děti mohou být v nebezpečí, a proto Vám chceme touto formou pomoci. Jsem také ochotna, jako metodik prevence sociálně patologických jevů, po telefonické domluvě, se s Vámi sejít a pomoci Vám s případnými problémy.
S pozdravem Ing. Charlotta Švehlíková, tel.:533 433 618

Informační text "šikana":Co je to šikana?
Informační text "o drogách":Víte, co dělají vaše děti ve volném čase?


Dokumenty, které se mohou hodit

Informace k výskytu vši dětské.
Co je to šikana? A nově kyberšikana!
Víte, co dělají vaše děti ve volném čase?
Pravidla pro rodiče a děti k bezpečnějšímu užívání internetu.
Závislost na počítačových hrách.

<< zpět / top ^